OSCAR 2020 – 92. Akademi Ödülleri Açıklandı İşte En İyiler!

OSCAR 2020 – 92. Akademi Ödülleri Açıklandı

Kâğıdı kalemi hazırlayın! Bu yazı bolca film önerisi içerecek. 92. Oscar töreni yapıldı. Kırmızı halıda yüründü. Ödüller alındı. Her yıl büyük bir heyecan yaratan törenin kazananlarına bakalım.

Parasite Filmi Rekor Kırdı

Bu yılın en çok ses getiren filmi hiç şüphesiz Parasite oldu. 4 dalda Oscar almakla kalmayıp adını tarihe yazdırdı. En İyi Film Oscar ı,  En İyi Yönetmen Oscarı,  Yabancı Dilde En İyi Film Oscar ı ve En İyi Özgün Senaryo Oscar ı olmak üzere 4 dalda ödül alan film, orjinal dili ingilizce olmayan ve en iyi film ödülü alan ilk film oldu.

En İyi Erkek Oyuncu ödülü beklendiği gibi Joaquin Phoenix e gitti. Oyuncu Joker filmindeki performansı ile 2019 da çok ses getirmişti. Filmi izlemediyseniz Joker yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Gelelim Brad Pitt e. 50 lerinin ortasına gelen Pitt tüm dünyanın en çok tanıdığı oyuncuların başında geliyor ancak defalarca aday olmasına rağmen daha önce eve altın heykelcikle dönememişti. Bu yıl şeytanın bacağını kırdı ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kaldırdı. Brad Pitt e ödül kazandıran film Once Upon a Time in Hollywood ( Bir Zamanlar Hollywood da ) en iyi film ödülüne de adaydı ancak kazanan Parasite oldu.

Amerikalı şarkıcı Juddy Garland ‘ın biyografisinin anlatıldığı Juddy filmi Renée Zellweger e En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getirdi. Böylece Renée Zellweger ikinci kez oscar kazanmış oldu. 2004 yapımı Cold Mountain ( Soğuk Dağ ) filmi ile ilk oscarını kazanmıştı.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu  oscar ı ise bir Netflix yapımı olan Marriege Story (Evlilik Hikayesi) filmindeki rolüyle Laura Dern e gitti.

Bir diğer Netflix yapımı olan American Factory En Iyi Belgesel Film dalında ödül aldı.

Bol ünlü içeren Bombshell (Skandal) filmi En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülüne hak kazandı. Charlize Theron, Nikole Kidman ve Margot Robie li bir film için bu ödül pek de sürpriz olmadı.

Bahsetmeden geçemeyeceğimiz son film olan Little Women ( Küçük Kadınlar ) ise En İyi Kostüm Tasarımı ödülüne layık görüldü. Eski İngiliz kostümlerinin romantik havası filme oscar getirdi.

Akademi toplamda 25 dalda ödül verdi. Verilen ödüllerden öne çıkan filmleri sizler için derledik. Her biri birbirinden keyifli filmler için şimdiden iyi seyirler.