Alan Adı Nedir , Hosting Nedir ve Nasıl Alınır?

Alan Adı Nedir ve Nasıl Alınır ?

Alan Adı Nedir ( Domain ) kavramını önce açıklayalım internet adreslerinin .com yada .net ten önce olan bölümüne alan adı denilmektedir. Bir internet sitesi açmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken bir alan adı belirleyip bunun boşta olup olmadığına bakmaktır. Eğer alan adı boşta ise satın alınabilir. Boşta yani bir kişi tarafından daha önce alınıp alınmadığına bakmak için bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Önerim güvenilir sitelerde sorgulama yapmaktır. Bu sorgulama işlemine who is sorgulama denmektedir.

Sorgulama işlemi için benimde kullandığım güvenilir bir firma olan isimtescil adresini kullanabilirsiniz.

alanadi-sorgulama
alanadi sorgulama

Siteyi açtıktan sonra resimde görüldüğü gibi orta bölüme almak istediğimiz alan adını  yazıyoruz ve sorgula butonuna basarak gerekli sorgulama işlemlerinin bitmesini bekliyoruz. Açılan sayfada ise boşta olan alan adı uzantıları ile birlikte inceleyip eğer beğendiğimiz isim .com veya .net şeklinde satın alma işlemlerini başlatıyoruz.
Öncelikli olarak tercihiniz .com uzantılı alan adları olmasıdır eğer yoksa .net veya .org uzantılarını tercih edebilirsiniz.

Alan Adı nedir ve nasıl alınır konusunu açıkladığımıza göre şimdide hosting nedir kavramına bakalım.

 

Hosting Nedir ve Nasıl Alınır ?

Hosting aldığımız alan adını için yayınlayacağımız web sitesinin dosyalarının bulunacağı yer olarak kısaca tanımlayabiliriz. Bir tür depolama alanı da denilebilir. Güzel bir alan adı buldunuz ve satın aldınız yetmez birde depo alanı alarak sitenizi kurmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda ki önerim yeni yeni web sitesi işlerini öğreniyorsanız ilk başta düşük bir hosting ile başlamalısınız zaten siteniz düzenli bir görüntülenme sayısına ulaşana kadar belirli bir süre geçer eğer baktınız siteniz tercih edilen bir site konumuna geldi hosting’i ( depolama alanı ) daha da artırabilirsiniz.

Peki Hosting Nasıl alınır bu konuda da  isimtescil.net sitesinden anlatacak olursak. Sitenin menülerinden hosting kategorisinden bireysel hosting paketlerinden istediğiniz bir paketi seçebiliriz. Yeni başlayanlar için eko paket uygun olduğunu düşünüyorum. Tabi özelliklerine göre secim yine sizin tercihinize kalmıştı. Paket seçildikten sonra södeme işlemlerini gerçekleştirerek kendi adınıza bir site kurmaya yada kodlama başlayabilirsiniz.

Hosting alırken Bilmemiz gereken kavramlar

Disk alanı : Ne kadar dosya yükleyebileceğimizi sınırını belirleyen kavram.

Aylık Data Trafik: 1 ay boyunca sitenizi ziyaret eden kullanıcıların görüntüledikleri sayfalardan dolayı oluşan veri boyutu.